7 şifalı bitki

BİBERİYE, funda yaprağı, kiraz sapı, ısırgan yaprağı, yeşil çay, mate yaprağı ve kekik gibi bitkiler içlerinde barındırdıkları özelliklerle vücutta tam bir detoks etkisi yapıyor.

Uzmanlar mevsim değişimlerinin insan vücuduna olan etkisinin son derece önemli olduğunu, bu etkileri hafifletmek ve vücuttan su atımını hızlandırmak için 7 farklı bitkiden yararlanılabileceğini belirtiyor.


Biberiye yapraklarının, deneysel çalışmalarda pankreatik lipaz enzimini baskılayarak bağırsaklardan yağın emilmesini azalttığı ve dolayısıyla kilo almayı ve karaciğer yağlanmasını önledigi görüldü. Ayrıca safra salgısını artırır, sindirimi, bilhassa yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırır. İdrar söktürücü.

Funda yaprağının, idrar artırıcı etkisinin yanı sıra sindirimi kolaylaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Kiraz sapı, idrar artırıcı özelliğiyle birlikte zengin potasyum içeriği nedeniyle vücutta idrar ile atılan potasyum dengesinin bozulmasını önlemektedir. Isırgan yaprakları da potasyum bakımından zengin bir idrar söktürücü, ödem attırıyor.

Yeşil çay, içinde bulunan kafein nedeniyle fiziksel halsizliği giderir ve enerji verir. Kafein türevleri idrar artırıcı etkisi ile vücutta ödemin sökülmesini sağlıyor. Kekik uçucu yağının safra artırıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder