Siyah Cay'da Kansere Düşman mı ?

Siyah çayın da yeşil çay kadar antioksidan özelliğe sahip olduğu uzmanlarca belirtiliyor. Yeşil çayın içeriğindeki fenol bileşikleriyle antioksidan etki gösterdiği belirten uzmanlar, siyah çayın da doğru oranda kullanıldığında aynı etkileri ortaya çıkarabilecegini düşünmekteler.

Siyah çayın antioksidan ve antikanserojen etkili olduğuna dair yapılmış çalışmalar mevcut. Siyah çay da aynı oranda antioksidan özelliğe sahiptir. Yeterli miktarda tüketildiği zaman antioksidan, yaşlanmayı geciktirici ve antikanserojen etkisini göstermektedir, siyah çayın etkilerini görebilmek için günlük 4 kupadan az alınmaması gerektiği söyleniyor. 15 dakika demlendikten sonra içilmesi gerektigi belirtiliyor.

Çayın içindeki tein maddesi vücudumuzun kan oranını sağlayan ve oksijen taşıma kapasitesine yardımcı olan demir bileşiğinin vücuttan, mideden emilmesine engel oluyor. Tein maddesi demiri bağlayarak ince bağırsaktan absorbe edilmesine engel oluyor. Ancak bu, çok yüksek miktarlarda ve çok koyu çay içenlerde görülmekte.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder